Posiedzenie Rady Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, w tym przede wszystkim do oceny wykorzystania środków w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. A przypomnijmy, że dzięki temu mechanizmowi w 24 samorządów AKO zainwestowaliśmy na ten moment ponad 240 milionów złotych m.in. w nowoczesny i ekologiczny transport, podnoszenie jakości edukacji, infrastrukturę, termomodernizację budynków publicznych, kulturę, rewitalizację czy gospodarkę wodno-ściekową, poprawiające warunki życia, w tym w znacznej części życia osób starszych.
Rada Seniorów powołana
Aglomeracja Kalisko-Ostrowska kontynuuje działania na rzecz Seniorów m.in. poprzez realizację projektu „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” w ramach rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych. Duża aktywność naszych gmin w tym zakresie skłoniła nas do kolejnego kroku. Wczoraj powołaliśmy Aglomeracyjną Radę Seniorów – wyjątkową w skali kraju, bo w jej skład wejdą przedstawiciele kilkunastu samorządów AKO.
- Polityka senioralna zawsze była ważnym elementem działań Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, ubiegamy się o certyfikat WHO „Miasto przyjazne starzeniu”, naturalnym jest, że w wyznaczaniu kierunków rozwoju samorządów, które mają być funkcjonalne i przyjazne Seniorom, chcemy z nimi to konsultować. Stąd powołanie tej rady – wyjaśnia Ewa Milewska, dyrektor biura SAKO.
Do rady wejdą seniorzy, społecznicy, osoby związane z organizacjami senioralnymi, pracujące dla osób starszych i z nimi. Łącznie będzie to grono 15 osób z kilkunastu samorządów, z wszystkich 3 powiatów i dwóch największym miast Aglomeracji. Rada będzie organem konsultacyjnym, doradczym, opiniotwórczym, ale przede wszystkim inicjującym działania na rzecz Seniorów, ale nie tylko. Ważnym jej zadaniem będzie budowanie więzi międzypokoleniowej. Tak, by Seniorzy mogli swoim doświadczeniem wspierać młodych, a ci odpłacać się swoim zaangażowaniem i energią w przeprowadzaniu wspólnych inicjatyw.
Razem możemy więcej
Do tej pory podobne rady powstawały tylko w zakresie jednej gminy. Aglomeracja te działania będzie koordynować na całym swoim terenie.
Podobnie jest z „Prosto i Kropka”. Standardy prostego i zrozumiałego języka będą wprowadzane we wszystkich urzędach gmin Aglomeracji równocześnie, w konsultacji między urzędami i w porozumieniu ze specjalistami z zakresu komunikacji społecznej i językoznawstwa. Wczoraj Członkowie Stowarzyszenia podpisali list intencyjny w tej sprawie.
Tekst: Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko - Ostrowska