Miasta partnerskie


Říčany
Říčany to miasto w centrum Republiki Czeskiej. Usytuowane jest z południowo-wschodniej strony Pragi, 20 km od centrum stolicy. Jest to spokojna, otoczona licznymi lasami miejscowość, którą zamieszkuje ok. 13 tys. osób. W Říčany funkcjonują dwie szkoły podstawowe oraz dwie szkoły średnie. Jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta są ruiny zamku pochodzącego z epoki wczesnego gotyku. Jest to jeden z najstarszych kamiennych zamków w Republice Czeskiej. Spośród zabytków wymienić można także: Kościół św. Piotra i Pawła oraz Kolumna Marian zlokalizowane na placu Masaryka, Stare Miasto, były Dom Opłat Celnych, Muzeum wystaw współczesnych oraz zabytkowa stacja kolejowa. W mieście funkcjonuje rozbudowany kompleks sportowy - rekreacyjny oferujący profesjonalne boiska do gry w rugby, piłkę nożną, hokej na lodzie i tenis stołowy, a także korty tenisowe, siłownię ze strefą fitness, sale taneczne oraz liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.

26 sierpnia 2016 r. podpisane zostało porozumienie o międzynarodowej współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Opatówek a gminą Říčany w Czechach. Celem porozumienia jest wspieranie kontaktów międzyludzkich i społecznych oraz nawiązywanie i utrwalanie przyjacielskich więzi pomiędzy mieszkańcami obu miejscowości, a także rozwijanie wszechstronnej współpracy pomiędzy miejscowościami, w szczególności w zakresie: wzajemnego poznawania kultury, tradycji i historii narodowych, wzmacniania relacji gospodarczych i kulturowych, budowania relacji między instytucjami edukacyjnymi i naukowymi, wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie zarządzania samorządem oraz współpracy w korzystaniu ze środków funduszy Unii Europejskiej.

 

Marianówka
Marianówka jest niewielkim osiedlem typu miejskiego położonym w obwodzie żytomierskim na Ukrainie. Liczy blisko 1500 mieszkańców, z których ok 80% jest pochodzenia polskiego. W miejscowości funkcjonuje przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia oraz przyszkolna biblioteka. Głównym pracodawcą w regionie jest huta szkła wytwarzająca butelki do farmaceutyków, zatrudniająca ponad 400 osób. Corocznie jesienią lokalne władze organizują Dzień Marianówki - święto wszystkich mieszkańców.

W październiku 2016 r. przedstawiciele gminy Opatówek udali się do Marianówki na Ukrainie z wizytą, której głównym celem było podpisanie listu intencyjnego wyrażającego wolę nawiązania w przyszłości partnerskich relacji przez oba samorządy.

Kalendarz wydarzeń

lipiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [ 28 ]
29 30 31        
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek