Wycieczka krajoznawczo - edukacyjno - profilaktyczna

[ 2019-09-11 ]
W dniach 6 - 7 września 2019 r. odbyła się wycieczka krajoznawczo - edukacyjno - profilaktyczna do Krasiejowa, Mosznej i Opola. Uczestnikami wyjazdu były dzieci ze Świetlicy Środowiskowej ''Słoneczko'' w Opatówku wraz z rodzicami i opiekunami.
Pierwszy dzień spędziliśmy na terenie Juraparku w Krasiejowie. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Podróż po krainie dinozaurów rozpoczęła sie od przejazdu przez ''Tunel Czasu''. Dowiedzieliśmy się jak powstała nasza planeta i pierwsze formy życia. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie ''Ścieżki Edukacyjnej'', gdzie znajduje się około 200 modeli prehistorycznych dinozaurów. Zwiedziliśmy również ''Prehistoryczne Oceanarium'' oraz obejrzeliśmy seans pt. ''Spotkanie z dinozaurami'' w kinie 5D. Po tych atrakcjach przyszedł czas na zjedzenie obiadu, po którym udaliśmy się do ''Parku Nauki i Ewolucji Człowieka''. To niezwykłe miejsce pozwoliło nam w cyfrowy sposób poznać naszych przodków i nasze pradzieje. Kolejnym punktem były warszaty paleontologiczne polegające na aktywnym szukaniu w kostkach gipsu ukrytych miniatur gadów i płazów.

Następnie spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek, a na zakończenie dzieci udały się na zabawę w parku rozrywki, która dostarczyła im wiele emocji. Po tym pełnym wrażeń dniu wycieczka udała się do hotelu, gdzie po krótkim odpoczynku odbyła się lekcja profilaktyczna przeprowadzona przez asystenta rodziny.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzana najpiękniejszego zabytku ziemi opolskiej - Zamku w Mosznej. Zapoznaliśmy się z historią pałacu oraz obejrzeliśmy kilka najciekawszych pomieszczeń m.in. poczekalnię dla gości, dawną salę lustrzaną, bibliotekę, galerię, pokój hrabiego oraz kaplicę. Po obiedzie w Krapkowicach udaliśmy się do stolicy polskiej piosenki - Opola. Muzyczną przygodę rozpoczęliśmy od krótkiego przejazdu po mieście z przewodnikiem, który pokazał nam najważniejsze zabytki miasta. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie każdy ze zwiedzających otrzymał audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwoliło mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek polskich artystów. Hitem Muzeum okazały się budki do nagrywania piosenek, w których każdy mógł zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę. Zadowoleni, uśmiechnięci i w muzycznych nastrojach wróciliśmy do Opatówka.

Tekst/zdjęcia: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku