Rusza projekt ''Witraże Ziemi Kaliskiej''

[ 2019-07-10 ]
Z początkiem lipca ruszyły prace w ramach projektu ''Witraże Ziemi Kaliskiej'', realizowanego przez Fundację ''Inicjatywa dla Opatówka''. Wśród zaplanowanych działań znajdują się m.in. wykonanie dokumentacji fotograficznej witraży znajdujących się w kościołach Kalisza i powiatu kaliskiego, która posłuży do sporządzenia metrycznych fotoplanów oraz ich opisów.
Na podstawie zebranych danych powstanie portal internetowy, który będzie stanowił źródło wiedzy dla historyków i regionalistów, a także dla mieszkańców tego regionu oraz turystów. Projekt zwieńczy organizacja uroczystej inauguracji wspomnianego portalu, która zaplanowana jest na listopad 2019 roku.

Witraże - jako jedna z form materialnego dziedzictwa kulturowego - są narażone na niszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Żyjąc w czasach wszechobecnej cyfryzacji mamy możliwość zachować witraże po pierwsze od niszczenia, ale także - a może przede wszystkim - od zapomnienia. Stąd pomysł na projekt, który będzie łączyć aspekt dokumentacyjny z wymiarem edukacyjnym, tj. prezentacją zgromadzonych treści i multimediów w portalu internetowym – mówi Jakub Łuczak, koordynator projektu, pracownik Centrum Digitalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, od kilku lat zamieszkały we Wrocławiu, związany z Ziemią Kaliską, gdzie ukończył szkołę średnią, pasjonat turystyki i historii regionalnej.

- Liczymy, że rezultaty naszych prac staną się wizytówką regionu i diecezji kaliskiej. Mamy nadzieję, że tworzony przez nas portal będzie służył w kolejnych latach zarówno mieszkańcom, historykom, regionalistom, ale i turystom coraz liczniej odwiedzającym Kalisz i jego okolice – dodaje J. Łuczak.

Wszystkie osoby zainteresowane projektem zapraszamy na stronę witraze.kalisz.pl oraz do
kontaktu mailowego: witraze@witraze.kalisz.pl. Strona będzie sukcesywnie budowana przez zespół projektowy. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Tekst: Fundacja Inicjatywa dla Opatówka