Międzynarodowy Projekt ''Kiecka''

[ 2019-07-02 ]
Opatówek był miejscem realizacji międzynarodowego projektu pn. ''Kiecka'' prowadzonego pod kierunkiem prof. Moniki Kostrzewy z Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pierwszym jego etapem były przeprowadzone przez prof. Kostrzewę warsztaty artystyczne polegające na przedstawieniu studentom z Canakkale Onsekiz Mart University w Turcji piękna kaliskiej architektury z intrygującymi motywami architektonicznymi obecnymi w strukturze zabytkowych budynków. Projekt "Kiecka", jak twierdzi prof. Monika Kostrzewa, nazwany został słowem które obecne w polskim i tureckim języku przyporządkowane jest do ubioru damskiego. Jest ono również symbolem kobiecości toteż powstałe w projekcie realizacje są adresowane do wszystkich kobiet o różnym temperamencie, wieku i kulturowości.

Ten wyjątkowy projekt swoją premierową prezentację miał 28 czerwca 2019 r. w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku podczas wernisażu wystawy i pokazu ''Od kreacji do rzeczy''. W pokazie zaprezentowane zostały modele między innymi Ayşe Buse Karabal studentki Canakkale Onsekiz Mart University, która będąc jednocześnie instruktorką salsy stworzyła układ choreograficzny do tej prezentacji. Wystawę można oglądać do 30 września.

W czwartkowe popołudnie, Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, uczestniczył w spotkaniu z udziałem międzynarodowej delegacji osób zaangażowanych w realizację projektu. Spotkanie to odbyło się w Pałacu w Tłokini Kościelnej. Było ono znakomitą okazją do rozmów na temat tego unikatowego przedsięwzięcia oraz do zaprezentowania gościom walorów gminy Opatówek.