Aktualności

Wycieczka do Gniezna, Bydgoszczy i Inowrocławia

[ 2018-09-26 ]
26 września uczniowie klas VI, VII, VIII oraz jeden uczeń z klasy III gimnazjum wraz z opiekunami p. Beatą Przybylską, p. Katarzyną Wyborną, p. Urszulą Borwik, p. Katarzyną Zimną oraz p. Anną Strzałką wybrali się na całodniową wycieczkę.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej narodzinom państwa polskiego, pierwszym władcom Polski oraz ówczesnej kulturze i życiu codziennemu. Następnie wycieczkowicze mogli podziwiać Katedrę Gnieźnieńską oraz najsłynniejsze drzwi w Polsce - Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawione są sceny z życia św. Wojciecha.

Drugim punktem wycieczki była Bydgoszcz - urokliwe miasto nad rzeką Brdą, po której pływaliśmy tramwajem wodnym. Po godzinnym rejsie przyszedł czas na posiłek konieczny do zebrania sił na kolejne wojaże. Spacer po tzw. Bydgoskiej Wenecji wszystkim się podobał mimo nieciekawej pogody. O 16:00 uczniowie zawitali w Manufakturze Słodyczy - miejscu, gdzie słodki zapach czuć już na zewnątrz. Każdy uczestnik warsztatów po pokazie produkcji słodyczy mógł własnoręcznie wykonać swojego lizaka. Tworzenie słodyczy w ''Karmelkowej Krainie'' spełniło słodkie marzenia uczniów, którzy udali się do jedynego w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu. Tam mieli oni możliwość obejrzenia eksponatów i akcesoriów związanych z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz poznać historię produkcji i używania mydła. Na uczestników warsztatów czekała jednak o wiele większa atrakcja - własnoręczne zaprojektowanie oraz wykonanie mydła glicerynowego z wybraną formą, kolorem, a nawet zapachem. Wykonane mydełka każdy zabrał na pamiątkę.
Ostatnim punktem programu wycieczki był Inowrocław. Tam czekała już pani przewodnik, która oprowadziła wycieczkowiczów po parku Solankowym. Ukwiecone aleje, stawy i ogrody zapachowe tworzą tam niepowtarzalną atmosferę. Pani przewodnik zaprowadziła zwiedzających do serca parku, którym są tężnie solankowe. Ta olbrzymia i niezwykła konstrukcja to naturalne inhalatorium, które ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Dodatkowo wspaniale się prezentuje szczególnie wieczorem, kiedy to młodzież miała możliwość zobaczyć ledowe iluminacje świetlne. Po spacerze wokół tężni wszyscy udali się do Pijalni Wód, gdzie każdy mógł skosztować wody mineralnej o nazwie ''Inowrocławianka''. Wycieczkowicze zawitali jeszcze do chaty kujawskiej - miejsca, które wyposażone jest w oryginalne sprzęty oraz przedmioty używane w XIX wieku na Kujawach.

Harmonogram wycieczki był dość napięty, ale dzięki temu uczestnicy usłyszeli mnóstwo ciekawych opowieści i śmiesznych anegdotek oraz poznali najważniejsze atrakcje turystyczne Gniezna, Bydgoszczy i Inowrocławia.

Tekst: Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej

Kalendarz wydarzeń

listopad - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
        1 2 3
4 5 6 7 8 [ 9 ] 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 [ 21 ] 22 23 24
25 26 27 [ 28 ] 29 30  
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek