Placków nie było by bez ziemniaków, a te przywędrowały do nas z Ameryki Południowej z Peru, stąd też często są nazywane pyrką. Jak ważną rolę odgrywają ziemniak w naszym życiu może świadczyć fakt, że w Biesiekierzu powstał nawet jego pomnik. Ziemniak to również natchnienie dla poetów. Adam Mickiewicz pisał o nim w 1819r.
Placki ziemniaczane to polski wynalazek, ale istniejący także od dawna w innych kuchniach europejskich. Tradycyjne placki wyrabiane są z ziemniaków, niewielkiej ilości mąki, jajka, przyprawiane solą i pieprzem. Niekiedy dodatek stanowi cebula a także mleko. W Polsce najczęściej jadane są z cukrem i kwaśną śmietaną. Coraz częściej podawane są też z sosem gulaszowym. Poza granicami naszego kraju serwowane są często ze szpinakiem, jajkami sadzonymi, grillowanymi pomidorami, szynką, bekonem i sosem paprykowym.
A jak zrobić placki ziemniaczane, żeby były chrupiące:
1.Wybierz ziemniaki, które zawierają dużo skrobi.
Odmiany ziemniaków Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun i Gustaw zawierają najwięcej skrobi, mają sypki miąższ i świetnie nadają się do placków
2. Ogranicz użycie mąki
Zbyt duża ilość mąki sprawi, że placki ziemniaczane staną się kluskowate.
3. Smaż cienkie placuszki
Zasada jest prosta: im będziesz robić cieńsze placki ziemniaczane, tym bardziej będą chrupiące.
Przepis na placki ziemniaczane chrupiące:
Składniki:
1/2 kg ziemniaków
1/2 łyżki mąki pszennej
1 jajko
Sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
opcjonalnie: 1/4 cebuli
Sposób przygotowania:
Obrane ziemniaki ścieramy na tarce. Do ziemniaków dodajemy mąkę, jajko oraz dwie szczypty soli i pieprzu. Polecamy też dodać startą na tarce cebulkę. Całość mieszamy i smażymy na dobrze rozgrzanym oleju. Smażymy z obu stron po ok. 2-3 minuty. Placuszki powinny uzyskać piękny, złoty kolor.
Uwaga: najbardziej chrupiące placki ziemniaczane będą zaraz po usmażeniu. Wyłóż je na chwilę na papierowy ręcznik, żeby pozbyć się nadmiaru oleju i jedz póki gorące
Tekst/zdjęcia: Krystyna Nowak