Najpilniejszymi potrzebami na chwilę obecną są: miotły, łopaty, rękawice, gumiaki, taczki, osuszacze budynków, pomoc w zagospodarowaniu zamokniętych zbóż, mobilne suszarnie, itp. W kolejnych etapach będą potrzebne: siano, sianokiszonki, słoma, materiał siewny, zboże paszowe, pasze dla zwierząt, etc.
Obecnie logistyka jest utrudniona, gdyż w wielu miejscach pozrywane są drogi i mosty. Transport ciężarowy do najbardziej potrzebujących na chwilę obecną jest utrudniony lub nawet niemożliwy. Mieszkańcy w pierwszej kolejności zajmują się ratowaniem dobytku w domach i budynkach gospodarczych. Muszą je posprzątać i osuszyć.
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaapelował, aby wszystkie Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej włączyły się organizację zbiórek w każdym z powiatów. Będziemy organizować pomoc, włącznie z pokryciem kosztów transportu (w tym celu należy uruchomić kontakty w terenie, nawiązać kontakt z samorządami, ew. z firmami transportowymi).
Koordynacją tematu pomocy na miejscu zajmują się biura Dolnośląskiej IR i IR w Opolu. Bieżące informacje przekazywane są w komunikatach na stronach internetowych obu izb:
- https://www.izbarolnicza.opole.pl/
Obecnie Biura Powiatowe WIR, których adresy znajdziecie Państwo na stronie: https://wir.org.pl/asp/biura-wir,2,,1 zbierają informacje, jaka pomoc jest oferowana przez darczyńców. To tam prosimy zgłaszać ilość i rodzaj oferowanego asortymentu.
Z informacji uzyskanych z Izby Rolniczej w Opolu wynika, że w pierwszej kolejności potrzebne są baloty siana i sianokiszonki (słoma w późniejszym terminie). Poszkodowani zwracają się również z prośbą o transport zboża w big-bagach lub workach w celu ułatwienia dystrybucji i magazynowania.
Ponadto temat pomocy dla powodzian zostanie omówiony na najbliższym Walnym Zgromadzeniu WIR w dniu 23 września br. Bieżące komunikaty w kwestii pomocy dla powodzian będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu na FB.
Opracowanie Biuro WIR