Urodzony w Katowicach pianista jest laureatem ponad 20 międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym zdobywcą czołowych nagród na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hanowerze. Nagradzany był również na konkursach w Szwajcarii, Włoszech, Malcie i Polsce. Po entuzjastycznie przyjętych przez publiczność i krytyków muzycznych występach na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kariera pianisty wyraźnie nabrała tempa.
Łukasz Byrdy jest również jednym z dziesięciu półfinalistów prestiżowego Honens International Piano Competition w Calgary (2022), a także laureatem licznych stypendiów i nagród artystycznych, w tym wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zdobywcą przyznawanej najwybitniejszym polskim artystom młodego pokolenia nagrody „Młoda Polska”.
Pianista był wielokrotnie zapraszany w roli solisty i kameralisty na festiwale muzyczne w Wilnie („Christopher Festival”w Parku Bernardyńskim), w Paryżu („Chopin au jardin” oraz „Chopin a Paris” w Oranżerii w Parku Bagatelle), w Aspen („Music Festival and School”), w Moskwie (Polsko-Rosyjski Festiwal Muzyczny). Wystąpił w Warszawie na festiwalach „Chopin i Jego Europa” oraz Międzynarodowym Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego, na posiadającym bogatą tradycję, odbywającym się w Ostrowie Wielkopolskim festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, na Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście” w Katowicach, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju oraz na Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. Artysta wielokrotnie koncertował w największych ośrodkach muzycznych świata, prezentując swoje interpretacje na scenach prestiżowych sal takich jak m.in. Harris Concert Hall w Aspen (USA), Bella Concert Hall w Calgary (Kanada), Rozsa Centre w Calgary (Kanada), Oranżeria w Parku Bagatelle w Paryżu (Francja), Aula Uniwersytetu Sapienza w Rzymie (Włochy), Muzeum Puszkina oraz Muzeum Scriabina w Moskwie (Rosja), salach koncertowych konserwatoriów muzycznych w Pekinie i Chengdu (Chiny) oraz Tianfu Center w Chengdu (Chiny).
Wystąpił w większości polskich filharmonii, jak również Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Sali Lustrzanej Zamku w Pszczynie, Kościele Świętego Krzyża w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Teatrze Królewskim i Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Łukasz Byrdy jest absolwentem Universität der Künste w Berlinie i Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od lat prowadzi bogatą działalność pedagogiczną, będąc na co dzień wykładowcą katedry fortepianu w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi liczne kursy i warsztaty w Polsce i za granicą, gdzie współpracował z m.in. Mount Royal University w Calgary, University of Agder w Kristiansand, Estońską Akademią Muzyki i Teatru w Tallinnie, Sychuańskim Konserwatorium Muzycznym w Chengdu. W swojej karierze pedagogicznej był kilkukrotnie zapraszany do prowadzenia lekcji mistrzowskich w ramach prestiżowych warsztatów muzycznych dla najzdolniejszej młodzieży z całego świata „Morningside Music Bridge” odbywających się w New England Conservatory of Music w Bostonie.
Pianista dokonywał wielokrotnie nagrań dla radia i telewizji, a jego występy transmitowane były przez Polskie Radio, Telewizję Polską, a także Litewskie Narodowe Radio i Telewizję, Centralną Telewizję Chińską CCTV oraz radio i telewizję sychuańską.
W 2017 roku dzięki wsparciu Fundacji Piotra Klera ukazała się debiutancka płyta artysty z koncertami fortepianowymi F. Chopina i W. A. Mozarta.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka", współorganizatorem i gospodarzem: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.