Wydano folder „Tłokinia Wielka... wielka nie tylko z nazwy!”

[ 2022-02-09 ]
W minioną sobotę, 5 lutego, odbyło się spotkanie promujące Folder o sołectwie Tłokinia Wielka pt. „Tłokinia Wielka... wielka nie tylko z nazwy!”, wydany pod koniec 2021 r. Organizatorami spotkania była Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”, wydawca publikacji, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. W. Broniewskiego w Tłokini Wielkiej.
Spotkanie było okazją do rozmów o Tłokini Wielkiej, ale także do dyskusji o poruszonych w folderze tematach i wątkach dotyczących miejscowości i jej korzeni, a także aktywnej, współczesnej działalności. Na początku głos zabrała Edyta Banasiak, dyrektor Szkoły jako gospodarz spotkania, a następnie wypowiedzieli się twórcy folderu, przede wszystkim jego autorzy: Krzysztof Łużyński oraz Karolina Gaweł. Na sali znaleźli się nie tylko mieszkańcy Tłokini Wielkiej, ale także goście, zainteresowani historią naszego regionu. Był więc czas na wspomnienia, pytania do autorów, ale i rozmowy o tematach, na które warto zwrócić szczególną uwagę w dalszych badaniach korzeni tej części ziemi kaliskiej. Każdy uczestnik spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz folder promującego sołectwo „Tłokinia Wielka... wielka nie tylko z nazwy!”, którego tytuł nawiązuje do wizji sołectwa.

Książka ma charakter promujący sołectwo Tłokinia Wielka i okolice, nie jest to monografia miejscowości, jednak stanowi ważny etap w dokumentowaniu ciekawych historii tych okolic i mieszkańców. W rozmowach z mieszkańcami pojawił się również pomysł stworzenia albumu ze zdjęciami, zarówno archiwalnymi, jak i bardziej współczesnymi, dokumentującymi wydarzenia i tutejsze obiekty, co być może będzie kolejnym pomysłem do realizacji.” - podkreślił Mateusz Walczak, prezes Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka”.

Przypominamy, że osoby chcące otrzymać bezpłatny mogą skontaktować się w tym celu z Fundacją  „Inicjatywa dla Opatówka” , wydawcą publikacji. Ponadto egzemplarz folder o Tłokini Wielkiej można otrzymać również w miejscowej Szkole Podstawowej czy filii Biblioteki. Projekt został dofinansowany w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.