XXI Rajd Ogrodników

[ 2018-05-10 ]
Jak co roku na trasę Rajdu Ogrodników wyruszyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Opatówku. Tym, co niewątpliwie zachęca do udziału jest malownicza trasa wiodąca czerwonym szlakiem przez Wądoły do Trojanowa, a stąd obok starego młyna do Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, gdzie odbywały się Targi Ogrodnicze.
Mimo, iż pokonanie trasy nie należy wcale do łatwego zadania, to nie zniechęca uczestników, ale staje się wezwaniem, szczególnie dla tych najmłodszych. W grupie juniorów (klasy I – III) pod kierownictwem p. Bogumiły Kwaśniewskiej oraz opiekunów: p. Agnieszki Kaźmierczak, p. Ali Lintner, p. Anety Cyl, p. Iwony Walczak, p. Agnieszki Witczak - wezwanie podjęło 84 uczniów, natomiast w grupie starszej (klasy IV – VII oraz gimnazjalne) zwanej „Włóczykijami” – pod kierownictwem p. Doroty Skinder i opiekunów: p. Katarzyny Kubiak, p. Katarzyny Lewickiej oraz p. Kamili Ludwiczak – 60 uczniów.

Wiele pozytywnych emocji dostarczyły uczestnikom konkursy rajdowe. Należało wykonać piosenkę turystyczną, odpowiedzieć na pytania z zakresu wiedzy ogrodniczo - ekologicznej, wykonać projekt znaczka na rajd następny oraz zmierzyć się z „przeciwnikami” w konkurencjach sprawnościowych. Ostatecznie zwyciężyli nasi juniorzy zdobywając I miejsce oraz puchar Starosty Kaliskiego. „Włóczykije” zajęły III miejsce i tym samym zdobyły puchar Prezesa PTTK - u w Kaliszu. W konkurencjach indywidualnych Maja Kliber z kl. III A zajęła II miejsce w konkursie plastycznym na projekt znaczka na rajd następny, a Izabella Woźniak z kl. VII A – III miejsce. Ogromną atrakcją okazał się być konkurs dla opiekunów, którzy poddani zostali testowi na inteligencję (pół żartem – pół serio). Po nietypowej rywalizacji (a raczej wzajemnemu wsparciu) zwyciężyła p. Dorota Skinder, II miejsce zajęła p. Katarzyna Lewicka, III miejsce p. Bogumiła Kwaśniewska. Puchary i nagrody dla zwycięzców wręczyli: Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, Starosta Powiatu Kaliskiego Krzysztof Nosal oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka Marek Janiak.

Rajd można zaliczyć do udanych nie tylko dzięki pięknej słonecznej pogodzie i urokliwej trasie, ale również dzięki właściwemu – turystycznemu zachowaniu uczniów, dzięki ich zaangażowaniu w konkurencjach rajdowych, ale przede wszystkim dzięki serdecznym uśmiechom goszczącym na twarzach wszystkich uczestników imprezy.

Tekst: Dorota Skinder
Zdjęcia: Bogumiła Kwaśniewska