Profilaktyka – Bezpieczna Gmina Opatówek

[ 2024-03-21 ]

"Bezpieczna Gmina Opatówek" to akcja na rzecz mieszkańców gminy Opatówek. W miesiącach lutym, marcu 2024 r. zostały zrealizowane działania profilaktyczno – informacyjno - edukacyjne w Szkole Podstawowej w Rajsku, Szkole Podstawowej w Tłokinia Wielkiej oraz na terenie Opatówka.

Realizatorami działań w Szkole Podstawowej w Rajsku byli Druhowie OSP Rajsko  w osobach: Edwarda Bilskiego, Michała Pawelca, Adama Smolińskiego, Jakuba Bilskiego, Dawida Parużaka, Tomasza Maciaszka. Uczniowie posiadali niepowtarzalną szansę nabycia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Nauczyli się także, jak we właściwy sposób reagować na wypadek. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania - właściwa reakcja na nagły wypadek. Każdy uczestnik został obdarowany okolicznościowym elementem odblaskowym edukacyjnym.

Druhowie kierują się misją i cechuje ich odpowiedzialność, wewnętrzna dyscyplina, poczucie honoru, wiara we własne możliwości, odwaga, wytrwałość, determinacja, pracowitość, sumienność, inicjatywa i lojalność. Praca strażaków nierozerwalnie wiąże się z niebezpieczeństwem, poświęceniem, odpowiedzialnością wobec społeczeństwa. Ochotnicza Straż Pożarna w rajsku zajmuje się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale przeciwdziałaniem temu wszystkiemu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, życia, mienia i środowiska.Nie ma dziedziny, gdzie nie byłaby potrzebna straż pożarna. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Powyższe słowa nie oddają tego jak wiele im zawdzięczamy.

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Opatówku Artur Woźniak i Marcin Młynek promowali bezpieczne zachowania na drogach wśród mieszkańców Opatówka. Edukowali i rozdawali zawieszki odblaskowe w kształcie serca, opaski tematyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy przypominające o ostrożności, tolerancji i kulturalnym zachowaniu na drogach. Policjanci uwrażliwiali na uzależnienia behawioralne – fonoholizm, właściwe przechodzenie po pasach w trakcie korzystania z urządzeń elektronicznych.

Kolejnym realizatorem działań była Monika Baran – Bodylska nauczyciel Szkoły Podstawowej w Tłokini Wielkiej, Druhna OSP Tłokinia Wielka, która w klasie „O” i „I” Szkoły Podstawowej w Tłokini Wielkiej przeprowadziła działania profilaktyczno – edukacyjne. Głównym celem tego przedsięwzięcia była profilaktyka oraz zwiększenie świadomości u dzieci na temat zagrożeń, na które mogą być narażeni w ruchu drogowym. Propagowanie używania elementów odblaskowych, co znacznie poprawia ich widoczność, nie tylko poza terenem zabudowanym, ale także w mieście. Zwróciła również uwagę na sposób zachowania się w przypadku napotkania wałęsających się psów, znalezienia cudzej własności, nieznajomych osób składających propozycję poczęstowania cukierkiem albo podwiezienia do domu, właściwego korzystania z Internetu, znajomości numerów alarmowych.

Spotkania przebiegały w bardzo ciepłej atmosferze. Społeczność gminy Opatówek posiadała możliwość stwierdzenia, że Strażacy i Policjanci to przyjaciele. Wśród uczestników spotkań Druhowie posiadali szansę poznania małych kandydatów do OSP.

Realizacja zgodnie z Gminnym Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2024-2025.