Turniej Wiedzy Pożarniczej pn. "Młodzież Zapobiega Pożarom"

[ 2024-03-20 ]

Tradycyjnie w coroczny kalendarz wydarzeń gminnych w okresie wiosennym wpisał się turniej wiedzy pożarniczej pn. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Tegoroczne zmagania odbyły się 16 marca w Szkole Podstawowej w Opatówku.

Organizatorem konkursu był Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP, Szkoła Podstawowa w Opatówku oraz Urząd Miejski Gminy Opatówek.

Dzieci i młodzież rywalizowała w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. W części pisemnej należało rozwiązać test, a w ustnej, odpowiedzieć na pytania z zakresu pożarnictwa oraz wykazać się znajomością sprzętu pożarniczego i zasad udzielania pierwszej pomocy. Zakres tematyczny turnieju obejmował wiedzę z takich dziedzin jak: historia pożarnictwa, procesy fizykochemiczne, sprzęt i wyposażenie straży pożarnych, organizacja działań ratowniczych, przepisy ochrony przeciwpożarowej oraz pomoc przedmedyczna.

Do zmagań przystąpiło 26 osób, ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa:

1. Marianna Wałęsa
  2. Jakub Dryka
  3. Adrian Wałęsa

II grupa wiekowa:

1. Laura Malec
  2. Oskar Kryjon
  3. Szymon Wałęsa

III grupa wiekowa

1. Michał Cichy
  2. Tomasz Janik
  3. Bartosz Janik

Osoby te będą reprezentowały naszą gminę podczas eliminacji powiatowych.

Zdobywcom poszczególnych miejsc dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczyli: Burmistrz Gminy Opatówek dh Sebastian Wardęcki, dh Bogdan Marszał, dh Jarosław Budka, dh Mariusz Małoburski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatówku Izabela Dubanowicz.

W przerwie pomiędzy zmaganiami uczestnicy wzięli udział w zajęciach profilaktyczno -edykacyjnych pn. ,,Mądrze, zdrowo, wyjątkowo prowadzonych przez Panią Sylwię Dziedziczak - psychoterapeutą uzależnień, podczas których omówiono problem częstych uzależnień dzieci i młodzieży.

Organizatorzy i uczestnicy turnieju składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji i sprawnym przebiegu eliminacji, w szczególności: władzom samorządowym gminy Opatówek oraz pracownikom, dyrekcji Szkoły Podstawowej w Opatówku, pracownikom szkoły oraz osobom przygotowującym zawodników. Dziękujemy również członkom jury, władzom ZOG ZOSP RP w Opatówku, prezesom OSP z terenu gminy, którzy jak co roku dbają o to, by młodzież brała udział w turnieju, a tym samym poszerzała swą wiedzę dotycząca pożarnictwa. Zawodnikom, którzy będą reprezentować gminę Opatówek w eliminacjach powiatowych życzymy zajęcia jak najlepszych miejsc.